Hos indretningsdesigner Sara Houborg er julen hverken rød eller grøn

Kig indenfor i et hjem, hvor julen kommer til udtryk i en nordisk, minimalistisk stil med et twist fra den markante Yves Klein-blå.

Sara Houborg

Sara Houborg i Loafer SC24-stol fra &Tradition. Det gennemgående juletema i hjemmet er Yves Klein-blå, brun og natur, som alt sammen skaber en gennemført og hyggelig stemning og stil i stuerne. Isbjørnen i vindueskarmen er fra Royal Copenhagen

© Stine Christiansen
Smuk villa i Nordsjælland

Villaen i Nordsjælland ligner ren idyl, når julesneen pudrer have og mure.

© Stine Christiansen

Tradition og fornyelse

Sara Houborgs julemotto er tradition og fornyelse, noget, som hele familien efterlever med alt fra en 40 år gammel julemand til diskodans juleaften.

Allerede ved hovedindgangen er den sortmalede hoveddør iscenesat med en skøn og dekorativ kreation fra Ceco Creations, sammensat af lærkegrene, juleroser og brun hortensia.

© Stine Christiansen
Spisebord fra Eberhart Furniture

Det runde spisebord i egetræ fra Eberhart Furniture er fuld af stemning og er omkranset af &Traditions Catch-stole, som med udstrakte armlæn byder velkommen til at indtage pladsen. På midten af bordet har Sara valgt en dekoration bestående af hortensiaer i både blå og mørkebrun, hvide juleroser og enkelte lærkegrene, krydret med dekorative kegleformede lys fra Ester & Erik i varierende højder. Pendlen er fra Verner Panton. Bordet er dækket med service fra Royal Copenhagen, heriblandt Blueline, Hvid Halvblonde og Hvid Riflet. Bestikket i messing er fra Ilva, og glassene fra Holmegaard samt Ferm Living.

© Stine Christiansen

Nordisk minimalisme med et twist

Qua sit arbejde som indretningsdesigner og indehaver af interiørbutikken Sara du Nord er Sara Houborg vant til at skabe universer, som man skal befinde sig godt i med plads til at leve. Det gælder også hjemmet i Espergærde, hvor hun bor med sin mand, Christian, og parrets to børn, og det gælder også, når december rammer, og julen står for døren.

– Min stil tager afsæt i en klart defineret nordisk minimalisme, men kan spænde vidt fra det helt stilrene tone-i-tone-look med få rene materialer, der antyder, at less is more, til det mere farvestrålende og legesyge, der kan tilpasses temperament og årstid – som eksempelvis at bruge den markante Yves Klein-blå i juletiden, som normalt er defineret af nogle helt bestemte farver, fortæller Sara, der tror på, at tradition og fornyelse går hånd i hånd.

LÆS OGSÅ

Marmorskulptur fra Caché

Marmorskulptur fra Caché og glaskrukke fra Hübsch.

© Stine Christiansen
Adventskrans

De brune lys med lakoverflade og lysestagerne i messing er fra Ester & Erik, blomsterdekorationen er udført af Ceco Creations, og kanden, der matcher i farverne, er fra Hay. BÆNKEN I ENTRÉEN er fra Skagerak, og på den står en høj, røgfarvet glasvase fra &Tradition, en blå glasvase fra Iittala og en kreation af koglegrene, tørrede blomster samt en stor kogle fra Ceco Creations.

Et juletræ fyldt med ferieminder

Noget af det, Sara vender tilbage til i juleindretningen, er hvide julestjerner og friske amaryllisser. På træet hænger ferieminder, da hun for en del år siden begyndte at samle på julekugler, som er købt i byer som Paris, New York og Venedig, og familien hygger sig med at pakke dem ud og mindes ferierne. Det eneste julerøde, der sniger sig ind år efter år, er en 40 år gammel julemand, som Saras morfar har lavet. Den står altid i en glasklokke sammen med et par små hjemmeflettede julestjerner og symboliserer, at de forrige generationer stadig er med i juleminderne.

– Der er nogle ting, der hører sig til, og andre ting, der sagtens kan tåle et løft. Hvis min svigerfamilie pludselig vil indføre en frisk rødkålssalat og selv tager den med, så klapper jeg i hænderne og siger glad ja tak. Og hvis min mand en jul siger: “Lad os rejse til varmen i år”, så finder jeg fluks min kuffert frem og støver sandalerne af. Der skal være plads til, at vi ikke gror fast. Julen er der jo igen næste år, siger Sara

© Stine Christiansen
Stuen

Fra køkken-alrummet er der adgang til stuen med kontor, hvor Sara har dækket op med drinks i glas og kande fra Broste og tændt lysene i både adventskransen og stjernen, som er monteret centralt i vinduet. Sofaen er fra Ferm Living, og puderne er fra &Tradition – det samme er sidebordet Lato i stål og marmor samt sidebordet Shuffle Table i sort marmor og MDF designet af Mia Hamborg, her præsenteret som en prototype fra &Tradition.

© Stine Christiansen
Et kunstigt juletræ fra Sirius Home

Det er ikke til at se det, hvis man ikke lige ved det. Hos Sara og familien har man valgt at bruge et kunstigt juletræ fra Sirius Home. Det står pænt hele december måned og drysser ikke. Træet står placeret i husets karnap og er pyntet med enkelte glaskugler fra Holmegaard samt ferieminde-julekugler.

© Stine Christiansen
Sara og Christian

Første juledag går turen altid til stranden for at få en kold dukkert.

© Stine Christiansen

Et julebord der omfavner alle

Forudsat at ingen stikker af til de varme lande, så holder Sara og familien skiftevis jul med hendes og Christians side af familien, men faktisk nyder Sara allermest at være vært og tage imod hold af gæster. Hun har altid drømt om at sidde ved et rundt bord, hvor alle kan se hinanden, og alle kan skåle ved blot at strække den ene arm frem, og derfor er bordet fra Eberhart Furniture helt perfekt.
Juleaftensdag dækker hun julebordet i ro og mag om formiddagen, mens der bliver spillet julemusik, og flæskestegen langtidssteger i grillen udenfor.

LÆS OGSÅ

En luksuriøs forældreafdeling, hvor det store badeværelse er direkte forbundet med soveværelset. Badeværelset er bl.a. indrettet med møbler fra Rimadesio, egetræstaburet fra &Tradition, håndklæder fra Georg Jensen Damask og duftlys fra Ester & Erik.

© Stine Christiansen
Gavepapir fra Stefan Papir og bånd fra Bungalow

I år består indpakningen af gavepapir fra Stefan Papir og bånd fra Bungalow. Bakken er fra Skagerak, og kaffekopperne er fra Jette Arendal.

© Stine Christiansen
Soveværelset der er holdt i sarte tone

Soveværelset er holdt i sarte toner, her farven Lady Pure Color fra Jotun. Sengetøjet er fra Hästens, sidebordet fra Skagerak, og pendlen fra &Tradition.

© Stine Christiansen

Gamle og nye traditioner

Derudover er der masser af faste ting på programmet i juledagene – gåture, kirke-besøg og tid i køkkenet, hvor alle hjælper hinanden, og første juledag går turen til en nærliggende strand for at få en frisk dukkert – alt sammen i et roligt tempo.

– Vi har som mange andre traditioner omkring selve maden juleaften, hvor vi får både and, confit de canard, og langtidsstegt flæskesteg. Vi spiser længe og nyder maden og griner og pjatter ved bordet. Selvom vi har taget fint tøj på og høje hæle, så er det hele meget afslappet og bare hyggeligt, siger Sara og fortæller, meget apropos tradition og fornyelse, at sidste år besluttede familien at danse disko.

– Sådan rigtig diskodans, med høj musik og cocktails, efter at vi egentlig var helt færdige og havde pakket gaverne ud. Vi var tre generationer, og alle syntes, det var megasjovt – de unge kunne i hvert fald nogle danse-moves, der imponerede bedsteforældrene. Det kunne vi godt finde på at gentage. For mig betyder julen først og fremmest samvær med familie og venner, masser af lækkert juleknas og at dresse boligen op. Men også at skabe lys i de mange mørke timer i form af lyskæder udenfor og store lysende stjerner i vinduerne, der lyser nat og dag, og så stearinlysene, der symboliserer det levende nærvær.