Kaskader af grønt pryder nyt bolig- og erhvervsbyggeri i Aarhus

’Nicolinehus’ bliver opført lige ned til havnen i Aarhus’ nyeste bydel, og der er gjort plads til et godt udeliv i det nye boligkompleks.

Nyt byggeri ved Aarhus havn
© AART Architects

AART Architects står bag designet af et nyt projekt, som skal bygges i den nye Aarhus Ø-bydel nær havnen. Projektet hedder ’Nicolinehus’, og det skal bruges til både beboelse og erhverv.

Have i højden
© AART Architects

Designet med de forskudte haver er inspireret af Aarhus midtbys gamle karréer med den klassiske gårdhave indrammet af lejligheder.

Her er der også adgang til en grøn gårdhave omgivet af et trappelignende terrassedesign, som giver byggeriet en helt særlig lethed med lys, luft og plads i højden.

Liv i midten
© AART Architects

Designet giver beboerne og brugerne en fantastisk udsigt ud over havneområdet og den nye bydel, og der er lagt vægt på et godt samspil mellem den urbane livsstil og livet ved vandet.

Grønne omgivelser
© AART Architects

Området omkring ’Nicolinehus’ er forskønnet med træer, og grønne vækster falder i kaskader ud over de forskudte terrasser.

Ejendommen bliver bygget i røde teglsten, der er bearbejdet på forskellige måder for at give facaden lidt spil og karakter.

'Nicolinehus' i Aarhus Ø set om aftenen
© AART Architects