© Dorte Mandrup Arkikter

Dansk tegnestue har vundet træarkitekturens Oscar

Dorte Mandrup Arkitekter vandt landskampen mod Sverige, da tegnestuen modtog den eftertragtede Träpriset for en børnehave i Helsingborg d. 9 marts. Prisen uddeles kun hvert fjerde år.

Träpriset 2016 gik til Dorte Mandrup Arkitekter for en børnehave

Juryformand Anders Svensson understregede flere gange, at Träpriset 2016 ikke er en arkitekturpris, man bare smider om sig med.
Ved vinderceremonien i Stockholm ondag d. 9. marts sagde han:

”Man skal være ekstrem stolt af at vinde Träpriset, for der er meget hård konkurrence, høje krav, og den uddeles kun hvert fjerde år.”

I år var det oven i købet et dansk team, som løb af med den prestigefyldte pris i konkurrencen mod 139 andre projekter.
Dorte Mandrup Arkitekter kan prale af Träpriset 2016 for noget så ydmygt som en børnehave, Råå Förskola, som ligger på en fredet standeng i Helsingborg.

Træarkitekturens Oscar-statuette

Træprisen kaldes ikke 'træarkitekturens Oscar' for ingenting. Statuetten uddeles som sagt kun hvert fjerde år, og den tillægges stor værdi i et Sverige, hvor træ er et vigtigt byggemateriale under konstant udvikling.

Dorte Mandrup-Poulsen, kreativ direktør og grundlægger af det danske vinderfirma siger om prisen:

”Vi er meget stolte over at vinde Träpriset 2016, og at der sættes pris på vores projekter i Sverige. Det er vigtigt for os, at brugerne og naboerne er glade for Råå förskola. Vi har lagt et stort stykke arbejde i analyser og studier af stedets historie og potentialer og hvilke materialer, der kan indgå et så følsomt sted. Træ kan utroligt mange ting. Det er et levende materiale, der giver liv og varme, og så er det er et CO2-neutralt materiale.”