Arkitektur ved polarcirklen: Her er meget højt til loftet

Dette er en norsk komponists livsprojekt – et fristed for kunstnere ved polarcirklen i Nordnorge. Se de smukke huse, som er beklædt med fiskeskæl.

Klodens smukkeste vue
© Andrew Devine

Dette er et af de mest maleriske steder på kloden, øgrupperne Fleinvær ved Lofoten.

Vi befinder os i Nordnorge tæt på polarcirklen – stedet, hvor man kan opleve nordlys, og hvor naturen er barsk og foruroligende smuk.
Her har komponisten og musikeren Håvard Lund placeret sit livsværk, Fordybelsesrummet.

Det består af en række små enmands-huse bygget af lokale materialer. Hytterne er tænkt som fristed for kunstnere, som har brug for at fordybe sig.

Hytter beklædt med fiskeskæl
© Andrew Devine

TYIN Tegnestue og Rintala Eggertsson Architects står bag udformningen af husene, som er inspireret af gammel, samisk byggetradition. De er hævet op over den kolde jord for at give flottere udsyn, og boligerne er beklædt med det fine træ, Kebony, som får en sølvgrå overflade med tiden.
Træbeklædningen er designet, så den ligner fiskeskæl, der glimter i den høje sol.
Den lille kunstnerlandsby åbnes for publikum til sommer, men er ellers forbeholdt kusntnerne, som ikke har adgang til andre distraktioner end den storslåede natur.
Af samme grund er hytterne indrettet helt nøgent uden forstyrrende detaljer.

Nordlys ved polarcirklen

Byggeriet, som det tager sig ud under nordlyset.

Tårnet for tanker

Udsigten - eller som folkene bag kalder rummet, Tårnet for tanker.