Nyt køkken med marmor og metal
© Foto: Andreas Mikkel Hansen/Styling: Glotti Press

Kig ind i dette overdådige køkken med moderne og mondæne detaljer

Grøn marmor, patineret messing og egetræ præger dette helt unikke køkken.

En refleksion af tid og sted

Et køkken i et gammelt hus fra 1896 har fået en kæmpe overhaling, så det både komplimenterer den oprindelige stil, der er en anelse sydlandsk i udtrykket, samtidig med at det er moderne på en helt unik måde.

Moderne køkken med lameller, marmor og metal

Hver eneste lamel på skabsfronterne er limet på enkeltvis, og er med til at give indtryk af at træet er udskåret således. Det er Simonsen og Czechura, der har designet det hele

© Foto: Andreas Mikkel Hansen/Styling: Glotti Press

Et køkken, der opfylder ønsker

Det er design- og interiørfirmaet Simonsen & Czechura, der har forestået eksekveringen af dette køkken, der på en gang virker moderne og tidløst. Ejerne havde flere ønsker, de gerne ville have opfyldt: De havde set noget i Simonsen & Czechuras showroom, der lignede det åbne hyldestativ på væggen, men hvor det dog emmede mere af en bar. Kunne man lave et design, der egnede sig bedre til et køkken?

Det samme gjaldt det visuelle udtryk på skabene – i showroomet var der noget lignende bare i jern. Kunne man genskabe det look bare i egetræ? Begge dele kunne lade sig gøre. Hylderne har et rent, grafisk udtryk i en nøje afstemt bruneret messing – ikke for lys, ikke for mørk – som emhætten også er pakket ind i.

Køkken med udsigt til havet

Arne Jacobsens dråbeformede stole betrukket i kernelæder er en underspillet detalje, der passer godt ind i ejernes ønske om at havet lige udenfor også skal reflekteres i interiøret indenfor. Pendlen over bordet er designet af Giopato & Coombes fra Møller og Rothe.

© Foto: Andreas Mikkel Hansen/Styling: Glotti Press

En reflektion af havet

Lamellerne på fronterne er limet på, hver og en, og matcher egetræet på parketgulvet. Køkkenet vender mod vandet, og netop det var ejernes tredje ønske: at bordpladerne på en eller anden måde reflekterede omgivelserne udenfor og var med til at trække dem indenfor.

Valget faldt derfor på grønt kvartsit-marmor, der er så levende i overfladen, at det næsten ligner, at det glimter, som når solen spejler sig i havet.

Køkken med lameller og metal

Den hvide væg, der løber langs køkkenet er bevidst holdt helt enkelt. Her er et vinkøleskab, et indhak i egetræ som indeholder alt til kaffe og te, to ovne og det store Gaggenau-køleskab, som stod højt på listen over ejernes ønsker.

© Foto: Andreas Mikkel Hansen/Styling: Glotti Press
Hyller til kjøkken i metall

På hyllene finner man glass fra Frama, keramikk fra OiSoiOi, en kaffekanne fra Menu og tallerkner fra Muubs.

© Foto: Andreas Mikkel Hansen/Styling: Glotti Press

Et møde mellem det klassiske og det moderne

Sat sammen giver det grønne marmor, den patinerede messing og egetræet associationer til renæssancearkitektur – tænk brune mursten, irrede kobbertage og blyindfattede vinduer – og er med til at understrege det tvetydige look: klassisk, men moderne.

Sidste, men næsten vigtigste element i køkkenet: et stort Gaggenau-køleskab, der går i et med væggen over for køkkenet, og som ejerne kalder en daglig fornøjelse.

LÆS OGSÅ