10 spændende hammerslag fra auktionshusene

1970’ernes møbler er populære igen, og hos to af landets førende auktionshuse går priserne på møbler, tæpper og lamper i farveskalaen orange, brun, gul og grøn kun opad. Se med i galleriet her, hvor vi har fundet 10 spændende hammerslag.

Axel Einar Hjorth, bord af fyrretræ. Formgivet i 1932. Vurdering: 48.000 kr. Hammerslag: 78.000 kr., Lauritz.com.

Ole Gjerløv-Knudsen, Fireplace Chair. Prototype, fremstillet i to eksemplarer. Vurdering: 65.000 kr. Hammerslag: 112.000 kr., Lauritz.com.

Vilhelm Lauritzen & Frits Schlegel, standerlamper, 1930’erne. Vurdering: 100.000 kr. Hammerslag: 120.000 kr., Bruun Rasmussen.

Arne Jacobsen, 2 lænestole med “afskåret” ryg, udført 1933. Vurdering: 150.000-200.000 kr. Hammerslag: 480.000 kr., Bruun Rasmussen.

Finn Juhl, sofa m. 2 tilhørende lænestole. Vurdering: 300.000-400.000 kr. Hammerslag: 430.000 kr., Bruun Rasmussen.

Tove & Edvard Kindt-Larsen, skænk af fineret teak med ben i massiv teak. Indvendigt fineret med eg. Vurdering: 8000 kr. Hammerslag: 31.000 kr., Lauritz.com.

Ib Kofod-Larsen, Elizabeth, 2 lænestole af teak. Udført 1960. Vurdering: 75.000 kr. Hammerslag: 200.000 kr., Bruun Rasmusen.

Ueli Berger, Eleonora Peduzzi-Riva, Heinz Ulrich og Klaus Vogt, De Sede-modulsofa i brunt ruskind. Formgivet i 1970. Vurdering: 30.000 kr. Hammerslag: 110.000 kr., Lauritz.com.

Erik Magnussen, Yoga, lamineret bøg betrukket med naturskind, udført i 1970’erne hos Kevi. Vurdering: 25.000-30.000 kr. Hammerslag: 60.000 kr., Bruun Rasmussen.

Verner Panton, Geo1, kvadratisk tæppe af rya-uld. Vurdering: 2500 kr. Hammerslag: 7800 kr., Lauritz.com.

Relaterede Artikler