Kære læser,

Vores hjemmeside understøtter desværre ikke Internet Explorer 11. For at få den bedste oplevelse på hjemmesiden og af vores indhold, vil vi bede dig om at anvende Edge, Chrome, Safari eller andre, nyere browsere.

Med venlig hilsen,
May Kjærsgaard,
Digital redaktør

10 spændende hammerslag fra auktionshusene

1970’ernes møbler er populære igen, og hos to af landets førende auktionshuse går priserne på møbler, tæpper og lamper i farveskalaen orange, brun, gul og grøn kun opad. Se med i galleriet her, hvor vi har fundet 10 spændende hammerslag.

Axel Einar Hjorth, bord af fyrretræ. Formgivet i 1932. Vurdering: 48.000 kr. Hammerslag: 78.000 kr., Lauritz.com.

Ole Gjerløv-Knudsen, Fireplace Chair. Prototype, fremstillet i to eksemplarer. Vurdering: 65.000 kr. Hammerslag: 112.000 kr., Lauritz.com.

Vilhelm Lauritzen & Frits Schlegel, standerlamper, 1930’erne. Vurdering: 100.000 kr. Hammerslag: 120.000 kr., Bruun Rasmussen.

Arne Jacobsen, 2 lænestole med “afskåret” ryg, udført 1933. Vurdering: 150.000-200.000 kr. Hammerslag: 480.000 kr., Bruun Rasmussen.

Finn Juhl, sofa m. 2 tilhørende lænestole. Vurdering: 300.000-400.000 kr. Hammerslag: 430.000 kr., Bruun Rasmussen.

Tove & Edvard Kindt-Larsen, skænk af fineret teak med ben i massiv teak. Indvendigt fineret med eg. Vurdering: 8000 kr. Hammerslag: 31.000 kr., Lauritz.com.

Ib Kofod-Larsen, Elizabeth, 2 lænestole af teak. Udført 1960. Vurdering: 75.000 kr. Hammerslag: 200.000 kr., Bruun Rasmusen.

Ueli Berger, Eleonora Peduzzi-Riva, Heinz Ulrich og Klaus Vogt, De Sede-modulsofa i brunt ruskind. Formgivet i 1970. Vurdering: 30.000 kr. Hammerslag: 110.000 kr., Lauritz.com.

Erik Magnussen, Yoga, lamineret bøg betrukket med naturskind, udført i 1970’erne hos Kevi. Vurdering: 25.000-30.000 kr. Hammerslag: 60.000 kr., Bruun Rasmussen.

Verner Panton, Geo1, kvadratisk tæppe af rya-uld. Vurdering: 2500 kr. Hammerslag: 7800 kr., Lauritz.com.

Relaterede Artikler