Vores hjemmeside understøtter desværre ikke Internet Explorer 11. For at få den bedste oplevelse på hjemmesiden og af vores indhold, vil vi bede dig om at anvende Edge, Chrome, Safari eller andre, nyere browsere.
Med venlig hilsen, May Kjærsgaard, Digital redaktør
Københavns Zoo har fået et arkitekttegnet nyt anlæg, der skal huse 2 kinesiske pandaer. Det nye imponerende anlæg til de nyankomne pandaer, Mao Sun og Xing Er, er nu klar til åbning.
Bag det flotte pandaanlæg står Bjarke Ingels Group i samarbejde med Schønherr Landsskabsarkitekter. Anlæggets design er inspireret af det kinesiske ying-yang symbol. Videre ligger der meget tanke og planlægning bag anlæggets opbygning, da pandaerne har specielle behov: De skal gerne leve adskilt, men alligevel kunne fornemme hinanden, og stadig have mulighed for at mødes i brunstperioden en gang årligt.
De to pandaer, der er udlånt til Danmark af Kina, er allerede landet i Zoo og kan opleves i anlægget fra den 11. april.