
Få husnumre håndtegnet af Arne Jacobsen
Få et lille stykke håndtegnet design ind i hjemmet med disse minimalistiske tal og bogstaver fra Design Letters.
Af — 27. april 2018Architect Letters & Numbers
Nu kan du pryde din facade eller postkasse med tal og bogstaver håndtegnet af et af de største danske designnavne.
Arne Jacobsen designede i 1937 oprindeligt typografien til skilte på Århus Rådhus – som iøvrigt stadig er at finde der. Den særlige typografi er i øvrigt brugt på mange andre af Design Letters produkter, men i dette tilfælde er typografien selve produktet.
For at holde alfabetet og talrækken så tro mod Arne Jacobsens oprindelige håndtegninger, er bogstaverne laserskåret, derefter manuelt og forsigtigt efterbehandlet.
Både bogstaver og tal er ideelle ude som inde, og kan monteres direkte på din postkasse, eller på en bagplade efter eget valg, for en smuk indramning af disse tal og bogstaver. Indenfor kan de, som på billedet nedenfor, bruges til at pynte på en kedelig væg, eller som navneskilte til børneværelset. Det er kun fantasien, som sætter grænser.
Architect Letters: Bogstaverne er 5 cm. høje og koster 89,00 kr., Design Letters.
Architect Numbers: Tallene findes i både 5 cm., 89,00 kr., og i 10 cm., 169,00 kr. Design Letters.