Årets Comeback
Bolig Magasinet hylder i samarbejde med BO BEDRE og Scandinavian Living det bedste design og de bedste designere i årets løb. I den forbindelse kåres Årets Comeback. Se de nominerede her.
The Utzon Stool er et lille møbel med en stor personlighed. Taburetten er tegnet i samme periode som Operahuset i Sydney og udviser samme formidable fornemmelse for naturens organiske formsprog, som gjorde Utzon verdensberømt. Kaster man et blik på taburetten, kan man næsten få fornemmelsen af at kigge ned i skovbunden og se små klynger af paddehatte, der stolt spirer op. Taburetten er den perfekte symbiose mellem det organiske, det dekorative og det funktionelle, og en fejring af en de største profiler, vi nogensinde har haft i dansk design og arkitektur.
70’ernes ærlige og umiddelbare formsprog har i de seneste år vundet indpas i det danske design landskab igen, og derfor er det godt set af OneCollection, at tiden nu er moden til at genbesøge Nordsø-serien, oprindeligt lanceret af tegnestuen Friis & Moltke i 1976. Den folkekære tegnestue, som i den grad har sat spor i den danske arkitekturhistorie, tegnede i sin tid dette borde-bænke-sæt, som med sit åbne og ærlige design indbyder til samtale og nærvær og skaber associationer til hygge, skovture, lejrskole og frihed.
Mesterligt håndværk, delikate detaljer, høj funktionalitet og æstetisk perfektion. BM0057 skænken, som nu er relanceret af Carl Hansen & Søn, er stjerneeksemplet på Dansk Design, når det er allerbedst. Skænken, som Børge Mogensen tegnede i 1957, er absolut lige så aktuel i dag, som da den blev tegnet, og det eneste, man kan undre sig over, er, hvorfor den nogensinde har været væk. Vi byder den i hvert fald hjertelig velkommen tilbage.
Grundlæggelsen af Kaare Klints Møbelskole, som har dannet fundament for Dansk Design, som vi kender det i dag, har i år 100 års jubilæum. Klints mesterlige design, kendt som Kirkestolen, tegnet i 1936, er simpelthen et stykke dansk-designhistorie. Den er alt det, som de fleste danske designere efterfølgende har bestræbt at efterligne: enkel, funktionel, harmonisk og original. Og nu er den her igen med nyt navn – The Klint Chair.
Bodil Kjær har selv udtalt, at hun ikke er møbeldesigner, men en som designer elementer af arkitektur – elementer, som indgår i en helhed med vægge, lofter, gulve og andre objekter placeret i et rum. Derfor føles det også helt rigtigt, at Principal Dining Table nu genforenes med Principal Chair, fordi de er tænkt sammen. Stolen står lige så stærk og rank som bordet, som en selvfølgelighed, der ikke kunne være anderledes.