
75 år med møbler til folket
FDB-møblerne skrev sig ind i den danske kulturhistorie i 1950'erne og 60'erne under styring af pioneren Børge Mogensen. Så blev møblerne glemt for at genopstå i 2013. I år fejrer FDB Møbler 75 års jubilæum.
AfDe fleste danskere kender FDB-møbler. Vi har siddet på dem, boet med dem, mødt dem i skolen eller i kirken. Vi har arvet dem, købt dem brugt eller forelsket os i nyere udgaver. Og uanset hvordan vi har erhvervet dem, har vi taget møblerne til os – og gør det stadig.
FDB Møbler har i år 75 års jubilæum, for det hele tog sin begyndelsen i 1942, hvor FDB oprettede en tegnestue og ansatte den dengang 28-årige arkitekt Børge Mogensen som leder. Man havde også før det kunnet købe møbler gennem FDB, men her var tale om store, pompøse modeller, og Børge Mogensen skulle tegne de første møbler i det moderne møbelprogram.