FDB i dag – og i fremtiden
I løbet af 00erne vandt det moderne møbeldesign igen frem, og i 2013 valgte Coop af relancere en række af de klassiske FDB-møbler. Faktisk meldte de udsolgt efter 10 dage.
– Vi vidste godt, at det var nogle fine produkter, og vi var også sikre på, at der var nogle, der ville købe dem. Men vi var slet ikke klar over, hvor mange følelser, der også var i det, og hvor kendte FDB Møbler i virkeligheden var,” forklarer Ole Kiel, der er ansvarlig for FDB Møbler i dag.
Siden relanceringen har FDB Møbler åbnet butikker i Gilleleje, Lyngby og Middelfart, og i august åbner den fjerde i Roskilde, mens der i løbet af i år også er udsigt til butikker i København og Aarhus. Samtidig eksporterer FDB Møbler til Japan, Korea, Kina og England.
De nyeste FDB Møbler er lavet af unge designere som bl.a. Hans-Christian Bauer, der står bag en ny stol, som lanceres i efteråret.
– Vi har stor respekt for den arv, FDB Møbler er – og vi kigger på den designtradition, der er i FDB-møblerne og prøver at få de nye designere, som vi arbejder med, til at købe ind i den historie.
Om storhedstiden kommer tilbage må tiden vise, mener Ole Kiel. Men sikkert er det, at FDB Møbler gerne vil have sin plads som en af de store spillere på den danske møbelscene.
– Vi tror på, at vi er dygtige nok til at lave de rigtige produkter og få dem iscenesat rigtigt, så vi ikke igen kommer i en situation, hvor vi ikke følger med tiden, siger han.
FDB Møbler lancerer i anledningen af jubilæet en limited edition kollektion af Børge Mogensens windsorstol J52B og J52G i fire originalfarver: orange, flaskegrøn, bordeaux og rustrød. Hver version er lavet i 75 eksemplarer pr. model og sælges fra juni 2017 til jubilæumspriser.