Haveeventyr på få kvadratmeter
Mød Ulla Bergstrøm, der beviser, at småt godt kan være stort. Hun og hendes mand har ved hjælp af en stringent opbygning med rolige linjer skabt et lille haveparadis på kun 350 m² i en rækkehushave i Virum.
Vilde forvandlinger
Haven bestod af flere kæmpe træer og store gamle buske, da Ulla og hendes mand, Lars, gik i gang med projektet for 15 år siden, men de er for længst fældet, og de få, der har overlevet, er blevet tæmmet.
Små åndehuller
Mange bede opdeler haven i rum, og i den fjerneste ende af haven er der blevet plads til et bålsted. Her er bedene holdt i rolige nuancer af grønt, lime og hvidt.
Farverne bliver kraftigere omkring de små åndehuller, der strategisk er anbragt op mod huset, så bedene her er holdt i pink/rosa toner og i violette nuancer.
Idéer, planter og farvevalg
Det er Ulla, der tager sig af nye idéer, planter og farvevalg, og selvom hun næsten altid slæber rundt på krukker og har gang i et eller andet, er det Lars, der tager sig af de grove ting som at bygge et skur eller at klippe en hæk.
Krukkehaven ved terrassen skifter ofte udtryk, når Ulla forelsker sig i nye planter – for tiden er det Salvia ‘Nachtvlinder’, der er favoritten.