Køkkener

Funktionelt familiekøkken på det gamle tørreloft

Familien Ottesens drøm om at overtage det gamle tørreloft gik i opfyldelse, så det blev muligt at få et stort køkken-alrum med loft til kip og to skønne altaner med udsigt over Ordrups tage. Tanken var at indrette rummet, så hele familien på fire kan være her samtidig uden at træde hinanden over tæerne.

Christina og Frederik Ottesen boede i en treværelses lejlighed og fik mulighed for også at overtage tørreloftet over lejligheden.

Sådan fik de en unik mulighed for at indrette et familiekøkken med plads til mange aktiviteter på samme tid. Familien har gennemtænkt designet og indretningen af køkkenet for at få det til at være et integreret element i lejligheden.

Det 72 m² store tørreloft får dagligt en overdosis dagslys, så materialerne skulle have en vis tyngde for at skabe kontrast til det store, lyse rum. Med en bordplade i sort granit og køkkenfronter i varm kirsebær er øvelsen om balance lykkedes.

Annonce

Langsiden er etableret som en niche i rummet, hvor der er integreret køle-fryse-skab i blank stål fra Liebherr og en kogezone med en bred gaskogetop fra Gaggenau. Inde i nichen hænger den skjulte emhætte, hvis eneste synlige tegn er de industrielle riste i stål, som Frederik Ottesen har fået specialfremstillet i samarbejde med en kreativ smed.

Den store køkkenø måler 2,6 x 1,3 meter og rummer to vaske, en tæt på kogezonen og en til børnene. Der er skuffer på begge sider af køkkenøen, og op-vaskemaskinen er placeret ud mod spiseområdet.

Spiseområdet er domineret af sort på alle møbler. Som accent til alt det sorte hænger der små og store malerier i stærke og glade farver på flere vægge. Til trods for overfloden af dagslys, der strømmer ind, har familien Ottesen tænkt over den elektriske belysning.

Annonce

På hanebåndene er monteret lyskæder i form af små dioder, som spreder diffust og hyggeligt lys i loftet om aftenen, og over køkkenøen sidder hvide spots, som leverer køkkenets
arbejdslys.

Indretningsarkitekt: Pernille Bustrup.

Annonce

Abonnementstilbud

8 numre + Morten Heiberg bagesæt

8 numre + Morten Heiberg bagesæt

BO BEDREs faste dessertkok Morten Heiberg har designet dette smarte bagesæt specielt til BO BEDRE.

Nyeste artikler

Årets læserpris 2012

Årets læserpris 2012

Stem på DIN personlige favorit og ...
Læs mere

Årets relancering 2012

Årets relancering 2012

Den danske designarv gemmer på mange ...
Læs mere

Årets design 2012

Årets design 2012

BO BEDREs designpris gives til ...
Læs mere

Årets lampe 2012

Årets lampe 2012

BO BEDREs lampepris gives til en ...
Læs mere

Tilmeld nyhedsbrev

Annonce

Annonce

Annonce