Indretning af haven

Tre havetips fra Shoji Kawhata

I Danmarks Japanske Have kan du finde små inspirationskilder til din egen have. Her får du haveingeniøren Shoji Kawhatas tre bedste ideer, du kan kopiere derhjemme.

Runde sten renser vandet. Anlægger du en bæk, der løber ned i en lille sø, er der risiko for, at vandet bliver uklart. Det problem har de japanske gartnere forsøgt at løse ved et simpelt vandrensesystem. Tæt på bækkens udmunding er der lagt et dække af runde sten på bunden. Øverst ligger de større sten, og nogle centimeter nede mindre sten, der også er runde. Nederst ligger en måtte, der kan suge små partikler til sig. Stenene i bækken symboliserer i øvrigt også karper, der går op gennem strømmen.

Annonce

Efterlign naturen. Den krybende azalea er helt bevidst placeret lige op ad granitstenen. Sådan kunne det også se ud i de kinesiske bjerge, som havestilen har sin oprindelige inspiration fra. Her vokser planten nemlig tæt op ad klipperne for at kunne overleve store snefald om vinteren og finde læ for de alpine bjergvinde.

Giv træerne en base at vokse i. Flere af de små træer i haven vokser på toppen af en lille jordkegle. Ifølge de japanske gartnere er det godt for rødderne. Desuden symboliserer den lille jordforhøjning det bjerg-landskab, de gerne vil fremmane et lille levende billede af.

Annonce

Efterlign naturen.

Giv træerne en base at vokse i.

Annonce

Abonnementstilbud

8 numre + Morten Heiberg bagesæt

8 numre + Morten Heiberg bagesæt

BO BEDREs faste dessertkok Morten Heiberg har designet dette smarte bagesæt specielt til BO BEDRE.

Nyeste artikler

Årets læserpris 2012

Årets læserpris 2012

Stem på DIN personlige favorit og ...
Læs mere

Årets relancering 2012

Årets relancering 2012

Den danske designarv gemmer på mange ...
Læs mere

Årets design 2012

Årets design 2012

BO BEDREs designpris gives til ...
Læs mere

Årets lampe 2012

Årets lampe 2012

BO BEDREs lampepris gives til en ...
Læs mere

Tilmeld nyhedsbrev

Annonce

Annonce

Annonce